Ładowanie strony...
 
 
Artykuły  
 

DE OLĘDRZY UIT BARCZYZNA EN NEKIELKA
Bij het aanbreken van de lente begint ook het seizoen van wandel- en van fietstochten. We maken vaak uitstapjes naar de rustige en pittoreske dorpjes zoals Barczyzna, Gierłatowo of Nekielka,die in het Noorden van onze gemeente zijn gelegen.

Czytaj więcej...

Arndtowie z Nekli
Przy okazji obchodów 92 rocznicy odzyskania niepodległości nastąpiło w Nekli uroczyste otwarcie zrewitalizowanej części Rynku. To ważne w dziejach Nekli wydarzenie było również okazją do otwarcia w Nekielskim Ośrodku Kultury wystawy "Nekielskie metamorfozy", pokazującej przeobrażenia naszego miasteczka w ciągu ostatniego stulecia.

Czytaj więcej...

Posługi sakramentalne dla ewangelików w kościele katolickim
Dzięki uprzejmości prof. Darrola Busslera z USA i Mariana Buslera z Gdyni otrzymaliśmy fotokopie dokumentów, potwierdzajacych zawarcie związku małżeńskiego przez luterańskich przodków pana Darrola w kościele katolickim w Nekli w roku 1779.

Czytaj więcej...

Domy podcieniowe w Żuławkach

Czytaj więcej...

Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim

Czytaj więcej...

Prace na cmentarzach olęderskich
Czteroletni okres, jaki upłynął od momentu odnowienia cmentarzy olędrskich oraz ustawienia krzyży sprawił, że wymagają one okresowej konserwacji. Corocznie, dwukrotnie w sezonie letnim (czerwiec, sierpień) wykaszane są chwasty i trawy na cmentarzach. Prace te wykonywane przez pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej w Nekli na zlecenie kolejnych burmistrzów:

Czytaj więcej...

Olęderskie Stypendium Rodziny Nuske
W czerwcu 2009 r. minęły cztery lata od momentu, gdy w Nekli pojawiła się 12 osobowa delegacja z Australii, reprezentująca dawnych mieszkańców Nekielki, którzy w 1846 r. wyemigrowali na ten kontynent. Okazją do przyjazdu było podsumowanie akcji porządkowania cmentarzy ewangelickich, na których spoczywają przodkowie naszych gości i wspólne z mieszkańcami świętowanie jubileuszu 600-lecia Nekli...

Czytaj więcej...

Jubileusz i konferencja w Gliwicach
11 i 12 października 2008 r. na zaproszenie Stowarzyszenia "Gliwickie Metamorfozy" uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach "200-lecia Cmentarza Hutniczego" w Gliwicach oraz konferencji "Miasta Wielkiej Ciszy".

Czytaj więcej...

Konferencja w Łęczycy
13 września 2008 r. Starostwo Powiatowe w Łęczycy w woj. łódzkim w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego zorganizowało konferencję pt. "Latający Holendrzy. Sąsiedzi zza płota." Konferencja odbywała się w pięknej scenerii zamku łęczyckiego, będącego siedzibą Muzeum Regionalnego. Zaprezentowano trzy tematy. Dr. Jerzy Szałygin z Warszawy przedstawił swoją nową książkę pt. "Osadnictwo holenderskie na Ziemi Łęczyckiej", opowiadając o jego historii.

Czytaj więcej...

Z przyjemnością informujemy, iż nasza strona internetowa zaistniała w ostatnim czasie na oficjalnym portalu internetowym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce http://www.luteranie.pl/pl/index.php?D=2343

Czytaj więcej...

Czym zajmują się nasi australijscy przyjaciele z Tarrington?
Dear Friends, You may be interested to see the following short videos on the internet. Betty featured on You Tube on German Settlement History http://www.youtube.com/watch?v=7169cBgY320

Czytaj więcej...

Rekonstrukcja historyczna pierwszej emigracji do Australii
5 lipca 2008 r. w Klępsku i Cigacicach nad Odrą w woj. lubuskim miała miejsce rekonstrukcja historyczna wyjazdu do Australii pierwszej grupy luterańskich mieszkańców Klępska i innych miejscowości z pogranicza lubusko-wielkopolskiego, pod duchową opieką proboszcza z Klępska, pastora Kavela. Było to widowisko zorganizowane przez księdza Olgierda Banasia z Klępska przy pomocy władz powiatu, domu kultury oraz Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Czytaj więcej...

Ewangelickie pozostałości w poznańskiem
Jednym z efektów II wojny światowej było nieznane w czasach nowożytnych przemieszczenie ludności i granic. Musiało to mieć wpływ na skład narodowościowy i wyznaniowy mieszkańców Polski. Na terenie Wielkopolski po 1945 r. zdecydowanie zmniejszyła się liczba wiernych wyznania ewangelickiego. Pozostały natomiast liczne obiekty i nieruchomości należące do "wyludnionych" parafii ewangelickich. Nowe "ludowe" władze wielkopolskich miast i gmin w różny sposób starały się uporać z tym problemem.

Czytaj więcej...

2 listopada, Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych
"Przyzwyczailiśmy się patrzeć na cmentarz jako na miejsce, gdzie trzeba przychodzić, by lamentować. A przecież cmentarz ma, jak wszystko na świecie, służyć życiu. Dlatego ma tak wyglądać, aby nie straszył, aby żywi mogli go odwiedzać w spokoju i radości. Należałoby tam chodzić jak do parku. Pobawić się, pograć i wspomnieć dobrze zmarłych"

Czytaj więcej...

"Społeczny Komitet Renowacji Cmentarzy Olęderskich jako przykład aktywności społeczności lokalnej"
Praca została napisana jako monografia wybranej miejscowości i jej społeczności, w ramach przedmiotu "Społeczności lokalne", wykładanego przez dr Krzysztofa Bondyrę. Autorka - Hanna Biegańska - jest pasjonatką dziejów ludzkich. (2007.10.24)

Czytaj więcej...

Wycieczka Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego - "Gniazdo"
W sobotę, 1 września 2007 r. gościliśmy na terenie naszej gminy członków i sympatyków Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego - "Gniazdo".   W okresie letnim członkowie Towarzystwa spotykają się w plenerze, podczas wycieczek krajoznawczych do ciekawych miejsc w Wielkopolsce. (2007.10.24)

Czytaj więcej...

Wystawa "Między obawą a nadzieją"
Emigracja z terenów obecnej Ziemi Lubuskiej do Australii w XIX wieku w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze 26.08.2007
(2007.10.23)

Czytaj więcej...

Spotkanie pt. "Syberia - głosy nieznane. Szlakiem olęderskich wędrówek". 26.05.2007
(2007.10.22)

Czytaj więcej...

Żuławy na wystawie "Olędry. Przestrzenie obok nas". 28.04.2007
(2007.10.22)

Czytaj więcej...

Zaproszenie na spotkanie pt. "Syberia - głosy nieznane. Szlakiem olęderskich wędrówek" w sobotę 26 maja o godz. 12.00 (2007.05.23)

Czytaj więcej...

Olędrzy w filmie dokumentalnym z cyklu "Poza horyzontem"
Na zamówienie TVP-3 powstaje kolejny film dokumentalny z cyklu "Poza horyzontem". Tym razem jest poświecony tematyce olęderskiej w Wielkopolsce. Inspiracją jego powstania  i motywem przewodnim jest trwająca do końca maja 2007 r., wyróżniona nagrodą Marszałka Województwa Wielkopolskiego, wystawa "Olędry. Przestrzenie obok nas". (2007.05.21)

Czytaj więcej...

Cmentarze ewangelickie powiatu grodziskiego - wystawa w Nekielskim Ośrodku Kultury 3.V - 6.VI.2007r. (2007.05.10)

Czytaj więcej...

"Cmentarze Olęderskie wołają o ratunek!" - spotkanie w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu, 11 lutego 2007r. (2007.02.19)

Czytaj więcej...

"Cmentarze Olęderskie wołają o ratunek!" - Prezentacje multimedialne, 11 lutego 2007r. (2007.02.20)

Czytaj więcej...

Zaproszenie na spotkanie pt. "Cmentarze Olęderskie wołają o ratunek!" 11 lutego 2007r. (2007.01.31)

Czytaj więcej...

Wizyta studentów UAM w Poznaniu i uniwersytetu w Paderborn (Niemcy) na cmentarzu ewangelickim w Nekli w ramach projektu "Szukanie śladów niemieckich w Polsce." (2006.10.02)

Czytaj więcej...

Odwiedziny w kraju przodków. Olędrów nekielskich podróż sentymentalna (2006.02.10)

Czytaj więcej...

Rozliczenie finansowe i sprawozdanie z działalności Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarzy Olęderskich w Gminie Nekla. (2005.08.22)

Czytaj więcej...

Apel o podjęcie incjatywy porządkowania cmentarzy olęderskich (2005.07.08)

Czytaj więcej...

Podziękowania Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarzy Olęderskich (2005.07.08)

Czytaj więcej...

Tekst homilii ks. abp. Henryka Muszynskiego, wygłoszonej podczas mszy św. z okazji 600 lecia Nekli (2005.06.26)

Czytaj więcej...

Wystąpienie Jerzego Osypiuka na uroczystości "Śladami kultury olęderskiej" w Nekielce (2005.06.24)

Czytaj więcej...

Uroczystość w Nekielce "Śladami Kultury Olęderskiej" - fotorelacja (2005.06.24)

Czytaj więcej...

Sprawy olęderskiej... ciąg dalszy (2005.05.11)

Czytaj więcej...

Z Nekielki do Australii (2004.11.05)

Czytaj więcej...

Ocalmy od zapomnienia (2004.09.03)

Czytaj więcej...