Ładowanie strony...
 
 
Artykuły - Wycieczka

Wycieczka Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego - "Gniazdo"

W sobotę, 1 września 2007 r. gościliśmy na terenie naszej gminy członków i sympatyków Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego - "Gniazdo".   W okresie letnim członkowie Towarzystwa spotykają się w plenerze, podczas wycieczek krajoznawczych do ciekawych miejsc w Wielkopolsce. Tym razem pretekstem do spotkania genealogów w naszym regionie była głośna w okresie wakacyjnym sprawa datowania grodu w Gieczu. Według najnowszych badań  sąsiedni Giecz  powstał wcześniej niż grody w Gnieźnie i Poznaniu, co sugerować mogłoby (według niektórych) konieczność weryfikacji podręczników do historii. Tak naprawdę, motywem przewodnim wycieczki był los siedzib ziemiańskich w Wielkopolsce po drugiej wojnie światowej. Dobrze ten temat można było zilustrować na naszym terenie, pokazując gościom dworki w Nekli (starania dawnych właścicieli o odzyskanie dworu i parku), Dzierżnicy (kompletna ruina pięknego dworu, projektu Zygmunta Gogolewskiego), Mystkach (dwór zabezpieczony przed dalszą dewastacją, przygotowywany do remontu przez nowego właściciela) i  Podstolicach - dwór podniesiony z ruiny przez Annę i Andrzeja Kareńskich, tętniący życiem kulturalnym. Przy okazji zaprezentowana została historia osadnictwa olęderskiego w okolicach Nekli oraz inicjatywa porządkowania cmentarzy ewangelickich.
Uczestnicy wycieczki (33 osoby) zwiedzili kościół św. Andrzeja Apostoła i założenie parkowo-dworskie w Nekli, cmentarz ewangelicki i kościół w Nekielce. Po przerwie na dobrą kawę i ciastko w kawiarni "U Andrzeja" skierowali się do Dzierżnicy  a później do Giecza. Kolejnym etapem były Mystki Karola Karśnickiego i Targowa Górka Antoniego Amilkara Kosińskiego, gdzie kawalkada aut wycieczkowiczów włączyła się do korowodu dożynkowego. Ze względu na późną porę zmuszeni byliśmy ominąć Małą Górkę i Opatówko, kończąc spotkanie genealogów w pięknym dworze w Podstolicach, ciepło przyjmowani przez gospodarzy. Tutaj, zgodnie ze staropolskim obyczajem,  czekał poczęstunek kawą i ciastem. Uczestnicy spotkania mieli okazję zwiedzić park i wszystkie, posiadające specyficzny klimat salony i pokoje podstolickiego dworu.  Wszystkie rodziny uczestniczące w wycieczce otrzymały bogaty zbiór materiałów historycznych, dotyczących odwiedzanych miejsc, wspominanych postaci  oraz wydarzeń. Dzięki uprzejmości władz gminnych uczestnicy zabrali ze sobą foldery oraz inne materiały promocyjne. Wszyscy odjechali zadowoleni. Z wrażeniami.

 PS.
Serdecznie dziękuję ks. Kanonikowi Ryszardowi Golińskiemu i ks. Sławomirowi Stronce za umożliwienie zwiedzenia kościołów.
Pani Annie Kareńskiej za umożliwienie zwiedzenia dworu,  Pani Marii i pracownikom za przyjęcie i poczęstunek.
Panu Andrzejowi Karolczakowi i personelowi kawiarni za sprawne przygotowanie poczęstunku w Nekli.
Panu wiceburmistrzowi Romanowi Grychowskiemu i pracownikom Urzędu za pomoc w przygotowaniu materiałów historycznych oraz upominki.

                                                                                         Jerzy Osypiuk

 
Członkowie i sympatycy WTG-Gniazdo przed dworem w Podstolicach ; Kubuś, najmłodszy genealog z mamą