Ładowanie strony...
 
 
Artykuły - Studenci

Studenci z Poznania i Paderborn w Nekli

2 października 2006 r. grupa studentów Kolegium Języków Obcych UAM w Poznaniu i Uniwersytetu w Paderborn w Niemczech odwiedziła cmentarz ewangelicki w Nekli, przy ulicy Lipowej. Gospodarzem spotkania było Nadleśnictwo w Czerniejewie, sprawujące stałą opiekę nad tym miejscem.
Nekla, z małym cmentarzem pod lasem, stała się miejscem godnym zainteresowania, w ramach realizowania projektu, polegającego na szukaniu przez młodzież śladów niemieckiej obecności w Polsce. Następnymi etapami podróży studentów są: Poznań, Wieluń, gdzie spadły pierwsze bomby w II wojnie światowej, wielokulturowa Łódź XIX w., Toruń i Potulice z hitlerowskim obozem.
Goście zapoznali się z historią osadnictwa olęderskiego. Z wielkim zainteresowaniem studenci niemieccy ze swoim profesorem odczytywali zatarte napisy nagrobne. Interesowały ich również okoliczności i powody dla których zajęliśmy się porządkowaniem cmentarzy. Pytano o szczegóły organizacyjne przedsięwzięcia. Wyrażali swoje uznanie dla tego co zostało zrobione.
Inicjatywa Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarzy, wysiłek wielu instytucji i grup społecznych owocuje dzisiaj zainteresowaniem nie tylko australijskich potomków olędrów, ale również środowisk akademickich i osób prywatnych z Niemiec, Polski i Austrii.
Warto było podjąć trud porządkowania starych cmentarzy.
Jerzy Osypiuk